דבר הדיקן

פרופ' דרור ורמןברוכים הבאים לפקולטה למדעי הרוח באוניברסיטה העברית בירושלים.

הגעתם לאתר של הפקולטה העשירה ביותר בתכניות לימודים ובתחומי מחקר באוניברסיטה. זה אינו מקרה: אנחנו אלו המופקדים על חקר ולימוד כלל המגוון העצום של ההיסטוריה האנושית, על הלשונות והתרבויות והדתות האנושיות, על היצירה האנושית על שלל צורותיה מהגות וספרות דרך האמנויות ועד לתרבות חומרית, וכל זה בעשרות רבות של שפות ואזורים ברחבי העולם על פני אלפי שנים. תלמידים חדשים ומבקרים חדשים - וירטואליים או ממשיים - לעתים מוצאים את המגוון העצום הזה כמבלבל מעט: ייתכן, אולם ככל שאנחנו מגוונים ועשירים ומורכבים יותר, כך אנחנו ממלאים טוב יותר את ייעודנו.

בשנים האחרונות הפקולטה למדעי הרוח באוניברסיטה העברית חווה תנופה משמעותית במיוחד  (גם אם זה אינו תמיד הצליל הנשמע בתקשורת כשמזכירים את מדעי הרוח):

  • הפקולטה קלטה בשנים האחרונות עשרות חוקרות וחוקרים חדשים עם תחומי עניין מלהיבים.
  • השלמנו תהליך התחדשות רב שנתי בכל התחומים: חידוש וריענון תכניות לימודים, חידוש מבנה ארגוני, בניית תכניות פיתוח לטווח ארוך, ובניית מנגנונים לחלוקת משאבים שקופה והוגנת.
  • תכניות מצטיינים קיימות וחדשות: אמירים, רביבים, פכ"מ, תכנית המצטיינים במכון להיסטוריה, תכנית משותפת למכון לאמנויות ולמנהל עסקים, ועוד היד נטויה.
  • הפקולטה פתחה לא מזמן את שערי בית ספר ג'ק, ג'וזף ומורטון מנדל ללימודים מתקדמים במדעי הרוח, מרכז מצוינות חסר מקבילה בארץ שבו מתרכזות תכניות לתלמידי מוסמך מצטיינים, תלמידי דוקטורט   מצטיינים, עמיתי פוסט-דוקטורט מהארץ ומחו"ל ("עמיתי בובר") ומרכז מנדל-סכוליון למחקר רב תחומי.
  • יחידת שפות מהמתקדמת בארץ להוראת שפות מודרניות.
  • תכניות לימודים חדשות - מהתכנית הרב-תחומית בבוגר ותכנית הלימודים ביהדות המזרח למוסמך, ועבור בשיתופי פעולה פנים-אוניברסיטאיים - קוגניציה, תכניות משותפות עם הפקולטה למנהל עסקים או עם יחסים בינלאומיים - ושיתופי פעולה עם גופים מחוץ לאוניברסיטה, למשל עם בצלאל ועם האקדמיה למוסיקה.
  • חילופי תלמידים עם אוניברסיטאות בחו"ל, וקיום מקבצי קורסים באנגלית כחלק ממאמץ בשנים הקרובות להגדיל מאד את מספר התלמידים הבינלאומיים בפקולטה, ולשלוח תלמידים שלנו לשהות זמן באוניברסיטאות עילית בעולם.

בכל היוזמות וההתפתחויות הללו הפקולטה למדעי הרוח מממשת את מחויבותה למצוינות האקדמית העמוקה של הסגל האקדמי, של התלמידים והתלמידות בכל התארים, של תכניות הלימודים שלה, ושל חברי וחברות הסגל המנהלי שבלעדיהם כל הפעילות הזו אינה יכולה להתרחש. תלמידי ותלמידות המחקר בפקולטה הם זוכי עשרות רבות של מלגות מוסמך ודוקטורט ופרסי הצטיינות מדי שנה. חברות וחברי הסגל של הפקולטה הם חתניהם וכלותיהם של עשרות פרסים חשובים - פרסי ישראל, פרסי א.מ.ת, וכן עשרות פרסים חשובים בחו"ל. חברות וחברי הסגל של הפקולטה הם זוכי מאות מענקי מחקר מגופים שונים, ובכללם עשרה מענקי האיחוד האירופי (ERC), שהם מענקי המחקר היוקרתיים הגדולים ביותר באירופה ובעולם למחקר בתחום מדעי הרוח: הישג שאין לו אח ורע באף פקולטה אחרת למדעי הרוח או החברה בארץ, ומעטים באירופה.

הגעתם, אם כן, לאתר של פקולטה מרתקת ומעשירה, המיועדת למי שאכפת להם מחשיבה ביקורתית ומחוץ לקופסא, מהיכרות עם אחרים השונים מאתנו, מניתוח השאלות המעמיקות ביותר שבני אדם יכולים לשאול, מהבנה עמוקה יותר של תהליכים בחברות אנושיות ושל סיבתיות היסטורית, מהבנה מעמיקה יותר של טקסטים ויכולות קריאתם באופן ביקורתי ומדויק, ובכלל מחיים אינטלקטואליים במובנם הרחב והעמוק ביותר.

ברוכים הבאים!
פרופ' דרור ורמן,
דיקן הפקולטה למדעי הרוח