דבר הדיקן

ברוכים הבאים לפקולטה למדעי הרוח באוניברסיטה העברית בירושלים.  דיקן הפקולטה

הפקולטה למדעי הרוח כוללת בתוכה מגוון עצום של תחומי ידע, ובתוכם ספרות, היסטוריה, ארכיאולוגיה, אומנות, קוגניציה והמוח, לשון והגות. לומדים בה על תרבויות, לשונות ודתות, קרובות ורחוקות, עתיקות וחדשות, מלפני אלפי שנים עד ימינו. אנו מציעים תכניות לימודים עשירות לתואר הראשון והשני, החושפות את הסטודנטים/ות לעולמות חדשים ולשיטות חשיבה מאתגרות, והמעניקות להם כלים לחשיבה ביקורתית. אנו משקיעים בתכניות למצטיינים, כמו אמירים ורביבים, כדי לטפח את הסטודנטיות והסטודנטים הטובים ביותר. אנו מעודדים את תלמידות ותלמידי תואר שני ושלישי להיכנס אל חזית המחקר בארץ ובעולם, בליווי חברות וחברי סגל מצוינים שהם חוקרים מובילים בתחומם.

הפקולטה היא כעת בתקופה של תנופה ועשייה. בשנים האחרונות: נקלטו חברות וחברי סגל חדשים; נבנו מחדש תכניות הלימודים לתואר הראשון בכל החוגים, והרחבנו את האפשרויות ללימודים אינטרדיסציפלינריים ושיתופי פעולה עם פקולטות אחרות ואפילו עם מוסדות אחרים; נפתחה יחידת שפות להוראת שפות מודרניות בשיטות למידה חדישות (לצד הוראת שפות עתיקות רבות בחוגים); הורחבו תכניות לחילופי סטודנטים עם אוניברסיטאות מובילות באירופה ובארה"ב, לתלמידות ולתלמידי כל התארים; ונוסד ביה"ס ע"ש ג'ק, ג'וזף ומורטון מנדל ללימודים מתקדמים במדעי הרוח, שהוא מרכז המצוינות המוביל בארץ לתלמידי מוסמך ודוקטורט.

אנו בונים ומטפחים כאן קהילה אינטלקטואלית תוססת. נמשיך לרענן את חוגינו בגיוס של חברות וחברי סגל מן השורה הראשונה במחקר ובהוראה, עם רעיונות חדשניים ומעוררי השראה, בשלל התחומים של מדעי הרוח. תלמידות ותלמידי הפקולטה, לכל התארים, הם חלק מרכזי מקהילה זו, ואני מקווה שבשנים הקרובות נוכל להגביר את הפעילויות המשותפות לכולם. נעודד הרחבת המעגלים של סטודנטים הבאים ללמוד אצלנו, ובו בזמן, נספק את התמיכה הנחוצה להצלחתם בלימודים. הרחבת השורות תתרום לאין שיעור לרב-קוליות ולמגוון התרבותי והאינטלקטואלי של קהילתנו. אני מזמין כל אחת ואחד מכם לבוא ולהצטרף לקהילה זו, ללמוד, להתעמק ולהשכיל, ובו בזמן לתרום את חלקה/חלקו לקידום הפקולטה.

 

בברכה נאמנה,

פרופ' מיכאל סיגל

דיקן הפקולטה למדעי הרוח