חוגי המכון

הנהלת המכון

חוגי המכון

החוג לספרות כללית והשוואתית

נוסד על-ידי לאה גולדברג בשנת 1960. מציע מגוון רחב של קורסים העוסקים במסורות ספרותיות שונות תוך שימת דגש על שאלות של אסתטיקה, סגנון, הקשר היסטורי, השפעה והתקבלות. תכנית הלימודים כוללת קשת רחבה של גישות תיאורטיות - החל מתיאוריות קלאסיות ועד לתיאוריות פוסט-מודרניות עכשוויות. הממד ההשוואתי ניכר גם במגוון הקורסים הבינתחומיים הניתנים בחוג, שמטרתם לבחון את קווי התפר בין הספרות ובין תחומים אחרים. 

החוג לאנגלית

עוסק בספרות בריטית ואמריקאית, וכן בספרות קנדית ודרום-אפריקאית. הטקסטים הנלמדים בחוג כוללים יצירות של סופרים ומשוררים חשובים מן העבר (כגון צ'וסר, שייקספיר, מילטון, וורדסוורת', ג'יין אוסטין, דיקנס, ג'ויס, הות'ורן ודיקינסון), כמו גם יצירות מאת מחברים בני זמננו (כגון מרגרט אטווד, קוטזיי, טוני מוריסון, סינת'יה אוזיק ופיליפ רות). 

החוג ללימודים רומאניים ולטינו-אמריקאיים

עוסק בהיסטוריה, הספרות, השפות, החברה והתרבות של העולם דובר הלשונות הרומאניות (ספרדית, פורטוגלית, קטלאנית, צרפתית ואיטלקית). בחוג פועלים שלושה מדורים: המדור ללימודים איבריים ולטינו-אמריקאיים, המדור ללימודים איטלקיים והמדור ללימודים צרפתיים. הלימודים בחוג מציעים ידע רב-תחומי על חברות דוברות את השפות הרומאניות בעבר ובהווה. 

החוג ללימודים גרמניים, רוסיים ומזרח אירופאיים

בחוג קיימים שני מדורים: המדור לשפה וספרות גרמנית והמדור ללימודים רוסיים ומזרח אירופיים. המדור לשפה וספרות גרמנית מקנה לסטודנטים שליטה בשפה הגרמנית, וכן היכרות מעמיקה עם הספרות של העולם דובר הגרמנית ותרבותו. זוהי המסגרת היחידה בישראל שבה ניתן לקבל תואר אקדמי בלימודי השפה הגרמנית ותרבותה. במדור ללימודים רוסיים ומזרח אירופיים, תכנית הלימודים מציעה מגוון רחב של קורסים בכל תחומי הספרות והתרבות הרוסית. 

החוג לספרות עברית

הספרות העברית היא ספרות עשירה, רבגונית, ובעלת היסטוריה ארוכת ימים. במסגרת הלימודים נכיר יצירות מתקופות שונות: החל מספרות המדרש והאגדה, דרך שירת ימי הביניים ועד לספרות ישראלית עכשווית, מיהודה הלוי ועד יהודה עמיחי, מיניי ועד יונה וולך. תכנית הלימודים מבוססת על קריאת יצירות שירה ופרוזה, ועיון ביקורתי בשיטות מחקר ותיאוריה מתחומי הספרות והאסתטיקה, לימודי מגדר ותרבות. לימודי הספרות בחוג משוחחים עם יצירות מן העולם ומעוגנים בהקשרים היסטוריים ותרבותיים רחבים.