חוגי המכון

החוג לספרות כללית והשוואתית

נוסד על-ידי לאה גולדברג בשנת 1960. מציע מגוון רחב של קורסים העוסקים במסורות ספרותיות שונות תוך שימת דגש על שאלות של אסתטיקה, סגנון, הקשר היסטורי, השפעה והתקבלות. תכנית הלימודים כוללת קשת רחבה של גישות תיאורטיות - החל מתיאוריות קלאסיות ועד לתיאוריות פוסט-מודרניות עכשוויות. הממד ההשוואתי ניכר גם במגוון הקורסים הבינתחומיים הניתנים בחוג, שמטרתם לבחון את קווי התפר בין הספרות ובין תחומים אחרים. 

החוג לאנגלית

עוסק בספרות בריטית ואמריקאית, וכן בספרות קנדית ודרום-אפריקאית. הטקסטים הנלמדים בחוג כוללים יצירות של סופרים ומשוררים חשובים מן העבר (כגון צ'וסר, שייקספיר, מילטון, וורדסוורת', ג'יין אוסטין, דיקנס, ג'ויס, הות'ורן ודיקינסון), כמו גם יצירות מאת מחברים בני זמננו (כגון מרגרט אטווד, קוטזיי, טוני מוריסון, סינת'יה אוזיק ופיליפ רות). 

החוג ללימודים רומאניים

הלימודים בחוג מציעים היכרות מקיפה ומעמיקה עם התרבות האיטלקית והצרפתית בדגש על שילוב בין תחומי ידע שונים ובכללם: היסטוריה, תולדות האמנות, לימודים קלאסיים, ספרות, מדעי המדינה, בלשנות, פילוסופיה, תקשורת ולימודי קולנוע.

החוג ללימודים ספרדיים ולטינו-אמריקאיים

החוג מציע מסגרת אקדמית ייחודית בישראל ללימוד ומחקר של ההיסטוריה, הספרות והשפות האיבריות והלטינו-אמריקניות. החוג הוא אינטר-דיסציפלינרי מטבעו, מספק קרקע פורייה לגילוין של החברות המרתקות של העולם הספרדי והלטינו-אמריקני ומאפשר להתמקד בהיסטוריה, בספרות, בשפה ובבלשנות כתחומי מחקר נפרדים אך גם חופפים.

החוג לשפה וספרות גרמנית

החוג מקנה לתלמידיו שליטה בשפה הגרמנית וכן להעניק להם היכרות מעמיקה עם הספרות של העולם דובר הגרמנית ותרבותו. החוג מציע תוכנית לימודים לתואר ראשון, שני ושלישי, והוא החוג העצמאי היחיד בארץ שבו ניתן לקבל תואר אקדמי בלימודי השפה הגרמנית ותרבותה. 

החוג ללימודים רוסיים וסלאוויים

הפקולטה למדעי הרוח באוניברסיטה העברית היא היחידה בארץ שמציעה תוכנית להתמחות בלימודים רוסיים ומזרח אירופאים. תוכנית זו רשמה לזכותה הישגים אקדמיים ברמה גבוהה ביותר והכרה בארץ ובעולם. את השפה והתרבות הרוסית מלמדים באוניברסיטה העברית מאז שנות הששים של המאה שעברה תודות למאמציהן החלוציים של ורה דולז'אנסקי ולאה גולדברג

החוג לספרות עברית

הספרות העברית היא ספרות עשירה, רבגונית, ובעלת היסטוריה ארוכת ימים. במסגרת הלימודים נכיר יצירות מתקופות שונות: החל מספרות המדרש והאגדה, דרך שירת ימי הביניים ועד לספרות ישראלית עכשווית, מיהודה הלוי ועד יהודה עמיחי, מיניי ועד יונה וולך. תכנית הלימודים מבוססת על קריאת יצירות שירה ופרוזה, ועיון ביקורתי בשיטות מחקר ותיאוריה מתחומי הספרות והאסתטיקה, לימודי מגדר ותרבות. לימודי הספרות בחוג משוחחים עם יצירות מן העולם ומעוגנים בהקשרים היסטוריים ותרבותיים רחבים.