ברוכים הבאים לפקולטה

הפקולטה למדעי הרוח היא הפקולטה העשירה והמגוונת ביותר בתחומי הלימוד והמחקר באוניברסיטה העברית.
 
אנחנו מופקדים על חקר ההיסטוריה האנושית, הלשונות, התרבויות והדתות ועל מגוון היצירה האנושית בשלל צורותיה, מהגות וספרות לאומנויות ולתרבות חומרית. 
 
אנחנו מאמינים שהמגוון, העושר והמורכבות מסייעים לנו למלא טוב יותר את ייעודנו ללמוד את רוח האדם, את תולדותיו, הגותו וספרותו, ולחקור את הטקסטים המרכזיים שנוצרו במשך אלפי שנים בהקשרים היסטוריים, לשוניים ותרבותיים שונים.
 

מה חדש?

פרופ' דן מירון ופרופ' שמחה עמנואל נבחרו לאקדמיה הלאומית הישראלית למדעים

ספטמבר 13, 2020

 

בישיבת האספה הכללית של האקדמיה הלאומית הישראלית למדעים שהתקיימה בי"ט באלול תש"ף (8 בספטמבר 2020) נבחרו חמישה חברים חדשים לאקדמיה, ובהם פרופ' דן מירון מהחוג לספרות עברית ופרופ' שמחה עמנואל מהחוג לתלמוד. 

 

מערכת הרישום לקורסים לשנת תשפ"א תיפתח ביום רביעי, 2 בספטמבר! קראו כאן על כל מה שאתם צריכים לדעת כדי לבנות מערכת שעות.

ספטמבר 1, 2020

 

בכל שנה בתחילת חודש ספטמבר נפתחת המערכת המקוונת לרישום לקורסים לצורך בניית מערכת שעות לשני הסמסטרים. השנה המערכת תיפתח ביום רביעי, 2 בספטמבר 2020. 

 

שימו לב: יש לשבץ במערכת את כל הקורסים: חובה, בחירה, לימודי אנגלית ולימודי עברית (למי שחייב). במקרה של התנגשות בין קורסי החובה, אנא פנו אל מזכירויות החוגים בדוא"ל. (פרטי הקשר מופיעים באתר האינטרנט של כל חוג וכל תוכנית.)

 

לכל החדשות >
בתמונה: אורטל הרוש

בין מז"פ לארכיאולוגיה: מציאת "טביעת אצבע" אישית ותרבותית במכלולים קרמיים – אורטל הרוש

אורטל הרוש היא תלמידת דוקטורט בחוג לארכיאולוגיה באוניברסיטה העברית בירושלים. עבודת הדוקטור שלה עוסקת בטכנולוגיה של תעשיות קרמיקה ממבט ניסויי, אתנוגרפי וארכאולוגי, בהנחייתם של פרופ' ליאור גרוסמן ופרופ' אילן שרון.

המשך קריאה >
הספר היסטוריה של הקבלה

ההיסטוריה של הקבלה: מראשית העת החדשה ועד ימינו – פרופ' יהונתן גארב

פרופ' יהונתן גארב הוא חוקר ומרצה בחוג למחשבת ישראל. ספרו החדש, שיצא לאחרונה בהוצאת אוניברסיטת קיימברידג', מספר את סיפורה של הקבלה בעת החדשה, והפיכתה במהלך מאות השנים האחרונות לכוח תרבותי, חברתי, רוחני ופוליטי מרכזי, לא רק בעולם היהודי אלא גם בתרבות הגלובלית.

המשך קריאה >
בתמונה: קבוצת אחיות בריטיות בקמרון (Cameroon) בשלהי מלחמת העולם הראשונה, ארכיון ארגון האחיות האימפריאלי, הספריה הבודליינית, אוניברסיטת אוקספורד.

אחיות בריטיות בין שתי מלחמות העולם – ד"ר חגית קריק

ד"ר חגית קריק היא פוסט-דוקטורנטית בפרויקט ERC "היסטוריה אזורית של רפואה במזרח התיכון" במחלקה ללימודי האסלאם והמזרח התיכון. מחקרה מנתח לראשונה את תפוצתן ותנועתן של אחיות באימפריה הבריטית באמצעות כלים דיגיטליים של מיפוי, ויזואליזציה וניתוח רשתות של קשרים.

המשך קריאה >
ילדה קוראת

הוראת ספרות כאתר בניית זמן – ד"ר טלי סגל

בכל מערכת שעות בית ספרית מופיע המקצוע "ספרות". מהי בעצם הוראת ספרות בבית ספר? מה מלמדים בשיעור ספרות? הרי ספרים יש לקרוא. אם כן, מהו תפקידה (או תפקידו) של המורה לספרות? מה היא אמורה ללמד בעצם? כל התשובות בעבודת הדוקטורט של ד"ר טלי סגל.

המשך קריאה >

          why_jerusalem

 

 

 

 

 

 

                                                            ?למה ללמוד דווקא בירושלים