למה ללמוד בפקולטה למדעי הרוח

אם אתם מתעניינים ברוח האדם ובתרבותו, הפקולטה למדעי הרוח היא המקום בשבילכם. ואם אתם מתעניינים בתחומי ידע אחרים באוניברסיטה, הדרך להיות טובים יותר מאחרים, במה שלא תבחרו לעשות, היא ללמוד בנוסף גם במדעי הרוח. כדאי לבוא ללמוד בפקולטה למדעי הרוח באוניברסיטה העברית בגלל המצוינות וההשקעה בכך שתצאו מכאן לא רק משכילים אלא גם אינטלקטואלים המוכנים לאתגרים שמזמן לכם שוק העבודה הגלובאלי:

רמה אקדמית בינלאומית

קשה אבל הכי טוב זו לא רק סיסמה. לפקולטה למדעי הרוח באוניברסיטה העברית מוניטין בינלאומי המעמיד אותה בשורה אחת עם טובות האוניברסיטאות בעולם, כמו הרווארד, ייל, פרינסטון ואוקספורד, ובתחומים רבים אנחנו עולים גם עליהם. בפקולטה שורה ארוכה של מרצים בעלי שם בינלאומי המובילים את חזית המחקר העולמי בתחומיהם. הפקולטה שלנו היא המובילה בארץ בפרסי הצטיינות לחוקרים, כגון פרסי ישראל, ובמענקי מחקר, כגון מענקי ה-ERC של האיחוד האירופי.

מגוון עצום של חוגים ותחומי לימוד

אנחנו מציעים מגוון עצום של תחומי לימוד ומסלולי לימוד, כדי להקיף את המגוון העצום של ההיסטוריה האנושית, על הלשונות והתרבויות והדתות האנושיות, על היצירה האנושית על שלל צורותיה מהגות וספרות דרך האמנויות ועד לתרבות חומרית, וכל זה בעשרות רבות של שפות ואזורים ברחבי העולם על פני אלפי שנים.

תכניות ייחודיות

הפקולטה מציעה מספר רב של תכניות ייחודיות: תכניות משולבות עם פקולטות אחרות, כגון התכנית משותפת למכון לאמנויות ולמנהל עסקים או התכניות המשותפות לחוג ללימודי אסיה ולמנהל עסקים או ליחסים בינלאומיים; תכניות מצטיינים כגון אמירים, רביבים, פכ"מ, ותכנית המצטיינים במכון להיסטוריה; ותכניות לימוד ייחודיות שאינן קיימות במקומות אחרים בארץ, כמו למשל החוג למדע הדתות או החוג ללימודים איבריים ולטינו-אמריקאיים.

הוראת שפות

בפקולטה נלמדות עשרות שפות, חדשות ועתיקות. יחידת השפות החדשה של הפקולטה, ראשונה מסוגה בארץ, מציעה לימודים של שפות זרות (גרמנית, צרפתית, איטלקית, ספרדית, רוסית, סינית, יפנית, ומשנת הלימודים תש"פ גם ערבית ואולי שפות נוספות) בשיטות חדשניות. כל קורס שפה במתכונת החדשה מתנהל בשפת היעד כבר מהשיעור הראשון; כך מבססים בו בזמן את מיומנויות הקריאה, הכתיבה, השמיעה והדיבור, תוך בניית ביטחון לפעול בשפה. תכניות הלימודים מותאמות למקובל באוניברסיטאות בחו"ל ומכינות את התלמידים להשתלבות ולהצטיינות באקדמיה, בשוק העבודה ובמגזר השלישי.

"ארגז כלים" משוכלל לשוק העבודה של 2025

קשה להקיש מעולם העבודה של אתמול אל שוק העבודה העתידי: השינויים הטכנולוגיים המהירים ותהליכי האוטומציה דוחקים מקצועות שנראים היום מבוקשים אל מחוץ לשוק העבודה. באקלים זה של אי ודאות, הלימודים בפקולטה למדעי הרוח הם אלו שמפתחים את ארגז הכלים החיוניים להשתלבות בשוק עבודה דינמי ומשתנה במהירות: יכולות חשיבה ביקורתית וחשיבה מחוץ לקופסא, כושר הבנה בין-תרבותי החיוני לעולם הגלובלי של המאה ה-21, יכולת הבנה של סיבתיות וקשרים בתהליכים מורכבים, היכולת לספר סיפור משכנע בעל-פ ובכתב, וכמובן ידיעת שפות. מעסיקי המאה ה-21 - כמו למשל במחקר מקיף שנעשה בחברת גוגל (כאן) - מדרגים יכולות אלו גבוה יותר ויותר בכלל הקריטריונים להעסקה ולהצלחה בעולם התעסוקה של היום.

השלמת חלק מהלימודים באוניברסיטאות עילית בחו"ל

לפקולטה ישנם הסכמים רבים של חילופי סטודנטים עם אוניברסיטאות עילית בחו"ל, שמאפשרים לתלמידים לטוס לסמסטר וללמוד במקום אחר ולחוות תרבות שונה. בנוסף אנחנו גם מקיימים סיורים לימודיים בחו"ל בקורסים מתאימים בחוגים רבים.

מלגות ופרסים

לפקולטה תלמידים ותלמידות מצטיינים רבים. מצטייני הפקולטה זוכים להכרה ולמלגות ופרסים כספיים. תלמידי מוסמך ודוקטורט זוכים בפקולטה למערך התמיכה הטוב ביותר בארץ, הכולל עשרות מלגות רב-שנתיות במסגרת בית ספר ג'ק, ג'וזף ומורטון מנדל ללימודים מתקדמים במדעי הרוח.

חיים אינטלקטואליים וחברתיים עשירים בעיר המרתקת בארץ

חיי התלמידים בפקולטה למדעי הרוח באוניברסיטה העברית מאתגרים ומעשירים אינטלקטואלית וחברתית. מעטות הערים בעולם עם עומק היסטורי ותרבותי כמו ירושלים. ואמנם, החיים בעיר מאפשרים ללמוד כל העת גם מחוץ לקמפוס: מהעיר העתיקה ועד עין כרם, מתערוכת הקבע במוזיאון ישראל ועד תערוכות פרינג' בבית החולים למצורעים, מהישיבות הליטאיות ועד הירידים בשוק מחנה יהודה, מהספרייה הלאומית על אוספיה העצומים ועד מסתרי ספריות המנזר שמפוזרות בעיר - כל אלה מזמנים שפע הזדמנויות לחשיפה לעושר אדריכלי, תרבותי, היסטורי ולשוני יחיד ומיוחד שאותו תלמידי הפקולטה מנצלים היטב, כשהם לא עסוקים בחיי קהילת הסטודנטים התוססת של האוניברסיטה העברית.